Data dodania

Praca dyplomowa i egzamin dyplomowy (procedura postępowania)
  1. Praca dyplomowa jest samodzielnym opracowaniem zagadnienia naukowego, artystycznego lub praktycznego albo dokonaniem technicznym lub artystycznym, prezentującym ogólną wiedzę i umiejętności studenta związane ze studiami na danym kierunku, poziomie i profilu oraz umiejętności samodzielnego analizowania i wnioskowania.
  2. Przykładowe tematy prac dyplomowych są prezentowane na seminariach dyplomowych oraz są dostępne na stronie internetowej wydziału, a także mogą być zgłaszane przez pracowników w formie tzw. giełdy tematów  w systemie USOS APD.
  3. Student może zaproponować własny temat oraz promotora, pod warunkiem, że prowadzący seminarium dyplomowe i potencjalny promotor wyrażą na to zgodę.
  4. Tytuł pracy dyplomowej powinien być ustalony nie później niż przed wpisem studenta na ostatni semestr studiów, natomiast karta pracy dyplomowej jest wystawiana do końca pierwszego miesiąca zajęć ostatniego semestru studiów.
  5. Praca dyplomowa może być realizowana zespołowo, ale wówczas zadania szczegółowe muszą być określone osobno dla każdego ze studentów, a poszczególne fragmenty pracy muszą mieć wyraźnie wskazane autorstwo.
  6. Promotorem pracy dyplomowej może być osoba z innego instytutu lub wydziału. Dopuszcza się także prowadzenie prac dyplomowych dla studentów innych wydziałów.
  7. Zainteresowany student powinien uzgodnić bezpośrednio z promotorem harmonogram realizacji poszczególnych elementów pracy.
  8. Promotorzy generują wniosek  zgłoszenia tematu pracy dyplomowej w systemie USOS APD określając: język pracy, tytuł pracy, opis pracy, typ pracy, podając jednostkę organizacyjną, a także podając dane dyplomanta/dyplomantów.
  9. Tak utworzony wniosek podlega opiniowaniu przez komisję wydziałową, która może przekazać go do korekty.
  10. Gdy promotor uzna, że praca dyplomanta/dyplomantów jest gotowa przejścia do etapu egzaminu dyplomowego, przekazuje studentowi przez USOS APD zadanie wprowadzenia danych i plików pracy.
  11. Praca dyplomowa jest składana w formie elektronicznej przez wgranie jej do sytemu  informatycznego USOS APD, przy czym student uzupełnia w systemie streszczenie, słowa kluczowe, oświadcza, że praca dyplomowa została napisana samodzielnie (pod określonymi rygorami), a następnie wgrywa pracę do systemu, przekazując formularz do akceptacji promotora.
  12. Za skuteczne złożenie pracy dyplomowej uznaje się spełnienie następujących warunków:  wgranie pracy dyplomowej do systemu USOS APD, złożenie wniosku o wydanie dyplomu i suplementu oraz zatwierdzenie pracy przez promotora.
  13. Termin złożenia pracy dyplomowej dla studentów studiów stacjonarnych pierwszego stopnia upływa 31 stycznia, a studentów studiów stacjonarnych drugiego stopnia – 30 czerwca.
  14. Dziekan na wniosek promotora lub studenta może przesunąć termin złożenia pracy dyplomowej, nie więcej niż o 2 miesiące, w razie: długotrwałej choroby studenta, potwierdzonej zaświadczeniem lub niemożności wykonania pracy dyplomowej w obowiązującym terminie z uzasadnionych przyczyn.
  15. Praca podlega automatycznej kontroli z wykorzystaniem Jednolitego Systemu Antyplagiatowego, o wyniku której jest informowany promotor (raport szczegółowy i ogólny).
  16. Promotor po uzyskaniu wyników kontroli w systemie JSA może zaakceptować wynik badania lub skierować pracę do poprawy. W przypadku zaakceptowania wyniku badania – kieruje pracę do wpisania opinii przez recenzenta.
  17. W przypadku przekroczenia wartości wskaźnika PRP (Procentowy Rozmiar Podobieństwa) w systemie JSA student koryguje pracę (maksymalnie dwa razy) zgodnie z wytycznymi promotora i powtórnie ją umieszcza w systemie informatycznym.
  18. W przypadku uzasadnionych podstaw do stwierdzenia, że praca jest plagiatem promotor kieruje zawiadomienie do rektora w celu wszczęcia postępowania wyjaśniającego.
  19. Na życzenie promotora, student może być proszony o dostarczenie pracy w formie drukowanej.
  20. Każdy z zaakceptowanych przez komisję recenzentów otrzymuje wiadomość mailową z USOS APD o oczekującym zadaniu wprowadzenia recenzji.
  21. Gdy recenzje zostają zaakceptowane w systemie przez recenzentów, promotor zgłasza przez USOS APD pracę jako gotową do obrony.
  22. Wniosek o wyznaczenie terminu egzaminu dyplomowego jest generowany przez dziekanat po przejściu ścieżki USOS APD przez dyplomanta, na podstawie wiadomości e-mail kierowanej przez promotora do dziekanatu, zawierającej informację o danych dyplomanta/dyplomantów, temacie pracy oraz zaproponowaniu terminu i składu komisji przez promotora w systemie informatycznym dla nauczycieli akademickich.
  23. Szczegółowe informacje dotyczące warunków dopuszczenia studenta do egzaminu dyplomowego określa Regulamin Studiów PP.
  24. Egzamin dyplomowy odbywa się przed komisją powołaną przez dziekana, a zaproponowaną przez promotora. Komisja egzaminacyjna składa się przynajmniej z przewodniczącego, promotora i recenzenta. Egzamin dyplomowy jest egzaminem ustnym, za zgodą dziekana może zawierać część pisemną.
  25. Student powinien stawić się przed salą egzaminacyjną co najmniej 15 min. przez wyznaczonym terminem egzaminu.
  26. Egzamin dyplomowy składa się z obrony pracy dyplomowej i odpowiedzi na co najmniej trzy pytania na podstawie losowanych zagadnień z wykazu opublikowanego na stronie wydziału.  Wykaz zagadnień obowiązujących na egzaminie dyplomowym dla danego kierunku podawany jest przed rozpoczęciem semestru dyplomowego i jest umieszczany na stronie internetowej wydziału.
  27. Obrona pracy polega na krótkim omówieniu przez studenta kluczowych rezultatów pracy (najlepiej z wykorzystaniem prezentacji) i odpowiedzi na uwagi/pytania członków komisji dotyczące prezentowanej pracy.
  28. Po zakończeniu egzaminu student wychodzi z sali egzaminacyjnej i oczekuje na ogłoszenie wyniku egzaminu.
  29. Po złożeniu egzaminu dyplomowego z wynikiem pozytywnym absolwent,  w późniejszym terminie, może  otrzymać w dziekanacie zaświadczenie o ukończeniu studiów.
  30. Absolwenci odbierają dyplomy w Dziale Kształcenia Politechniki Poznańskiej (po upływie około 1 miesiąca od obrony). Status dyplomu należy najpierw sprawdzić na stronie internetowej pod adresem: https://www.put.poznan.pl/pl/odbior-dyplomow/status-dyplomu. Informację można uzyskać również drogą elektroniczną wysyłając wiadomość na adres: dyplom@put.poznan.pl.
PL