Laboratorium dedykowane jest głównie do zajęć projektowych/problemowych i realizacji prac dyplomowych. Znajduje się w nim 8 komputerów PC w różnych konfiguracjach sprzętowych (4x Intel Core i5, Intel Core2Duo E8400, AMD A10-5800K, AMD A8-3870, AMD E-350 z 4-8GB RAM, HDD250-500GB) i programowych z systemami Windows i Linux. W skład oprogramowania wchodzi Matlab/Simulink, LabView, Visual Studio 2017 oraz szereg aplikacji dedykowanych do programowania systemów mikroprocesorowych. Wyposażenie laboratorium pozwala również na projektowanie, budowę i uruchamianie systemów sterowania, kontrolno-pomiarowych czy prostych systemów robotycznych. W laboratorium znajduje się stanowisko firmy INTECO Pendulum & Cart Control System (odwrócone wahadło z ruchem liniowym i obrotowym) oraz wahadło z dwoma (potencjalnie trzema) złączami obrotowymi firmy Quanser - Rotary Inverted Pendulum SRV02 ze wzmacniaczem VoltPAQ-X1 i sterownikiem czasu rzeczywistego National Instruments NI CRIO-9024. Jedno ze stanowisk komputerowych wyposażone jest w kartę Euresys Grablink Value umożliwiającą akwizycję obrazu z kamery z interfejsem CameraLink. Karta współpracuje z kamerą SVS-Vistek SVS084MSCL i wraz z dedykowaną aplikacją tworzą system wizyjny, który umożliwia lokalizację robotów mobilnych na podstawie znaczników diodowych. Stanowisko to dedykowane jest dla robota mobilnego MMS z torem komunikacji bezprzewodowej. Do dyspozycji na jednym ze stanowisk dostępna jest także drukarka 3D. Wyposażenie laboratorium pozwala realizować zajęcia dydaktyczne i projektowe, w tym z wykorzystaniem narzędzi szybkiego prototypowania oraz prowadzić badania naukowe w tym zakresie. Stanowisko z systemem wizyjnym zostało wykorzystane w badaniach algorytmów sterowania robotów mobilnych również w obecności poślizgu. Studenci mogą skorzystać z pomieszczenia podczas realizacji różnych projektów, w tym prac inżynierskich i magisterskich oraz projektów realizowanych w ramach koła naukowego. W laboratorium można prowadzić prace praktyczne (warsztat: stanowisko lutownicze, podstawowe narzędzia konstrukcyjne, środowisko do programowania, itd.).
W laboratorium prowadzone są zajęcia laboratoryjne/projektowe do następujących przedmiotów:
• Pracownia badawczo-problemowa - w ramach której studenci rozwiązują wybrane zadania problemowe i prowadzą badania z tym związane. Tematy projektów obejmują zagadnienia z zakresu automatyki i robotyki: algorytmy i systemy sterowania robotów i ich zastosowanie, planowanie ruchu robota w środowiskach symulacyjnych, badanie laboratoryjne wybranych algorytmów i metod sterowania na obiektach rzeczywistych, modelowanie kinematyki i dynamiki układów nieliniowych, układy kontrolne i pomiarowe wykorzystywane w automatyce i robotyce w tym również układy wizyjne wraz z wykorzystaniem mikrokontrolerów i procesorów DSP.
• Nieliniowe układy sterowania - studenci realizują ćwiczenia związane z modelowaniem układów z wykorzystaniem obliczeń symbolicznych, linearyzacją układów i implementacją wybranych nieliniowych technik sterowania.