Authored on

12.10.2021
Współpraca w zakresie elektromobilności z Delik Sp. J.

 

29 września 2021 roku Pan Jan Delik założyciel i współwłaściciel firmy Delik Sp.J. oraz Dziekan Wydziału Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki Politechniki Poznańskiej prof. Wojciech Szeląg, mając na uwadze obustronne korzyści płynące z wzajemnych relacji, podpisali list intencyjny w sprawie nawiązania współpracy.

STRONY2

 

Strony ustaliły, że zakres współpracy obejmował będzie m.in.: podejmowanie aktywności badawczych między Firmą i Wydziałem; wspólne działania dotyczące udoskonalania programu studiów kierunku elektromobilność; szkolenie przez pracowników Wydziału trenerów Firmy odpowiedzialnych za e-mobilność; organizowanie dla studentów kierunku elektromobilność praktyk wakacyjnych i staży; nawiązanie współpracy projektowej z kołami naukowymi i organizacjami studenckimi Wydziału; przedstawianie przez Firmę propozycji tematów prac dyplomowych, realizowanych przez studentów kierunku elektromobilność; kształtowanie na Wydziale wizerunku Firmy Delik wśród studentów.

Współpraca pozwoli obu stronom na wymianę wiedzy i umiejętności oraz zdobywanie doświadczenia w przygotowaniu wysoko wykwalifikowanych specjalistów w zakresie elektromobilności.

Delik to największy w Wielkopolsce autoryzowany przedstawiciel marki Kia. Spółka dealerska jest częścią grupy, która od ponad 30 lat świadczy usługi dla motoryzacji. W tym czasie branża ta przeszła wiele zmian, a elektromobilność jest jedną z tych najbardziej oczekiwanych. Firma Delik zatrudnia w swoich szeregach wielu doświadczonych fachowców, otwartych na innowacje i zmiany. Oczywiście w szeregach firmy nie brakuje absolwentów Politechniki Poznańskiej. O rozwoju i przyszłości firmy również decydować będą przyszli absolwenci tej uczelni.

W ramach nawiązanej współpracy firma Delik udostępniła do badań naukowcom z Instytutu Elektrotechniki i Elektroniki Przemysłowej PP najnowszy model koreańskiego producenta. Naukowcy z Politechniki Poznańskiej podczas testów terenowych KIA E-Niro szukali odpowiedzi między innymi na pytania:

  • jaki jest wpływ stylu jazdy kierowcy na zasięg i żywotność akumulatora samochodów elektrycznych?
  • jak silnie charakter cyklu miejskiego i inne czynniki wpływają na zużycie energii w pojazdach elektrycznych?
  • jak temperatura wpływa na pracę silnika elektrycznego?
  • Czy osoby z rozrusznikiem serca mogą bezpiecznie korzystać z samochodów elektrycznych?

Strony
PL